YUKARI
telefon
Natura Keratin Brezilya Fönü ve Keratin Bakımı
Ana Sayfa > Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesinin NedenleriSaç dökülmesi toplumda en sık görülen saç problemidir. Saçlar yaşam koşulları, yaş, cinsiyet ve mevsimsel özelliklere bağlı olarak dökülebilir. Saç dökülmesinin en büyük nedeni günlük hayatımızda yaşadığımız olaylar neticesinde geçirdiğimiz stresdir. Stres saç dökülmesi dışında bir çok hastalığa da davetiye veriyor. Saç dökülmesinin nedenleri kimi zaman saçlara yapılan uygulamalar kimi zaman ise saçlar için uygulanan ürünlerin yanlış seçimidir. Saç dökülmesinin bir diğer nedeni ise saçın bilinçsizce taranmasıdır. Saçlar ıslak bir şekilde taranmamalıdır. Bunun sebebi saçlar ıslakken normalden daha fazla esnek ve hassas olurlar. Bundan dolayı saçlarınız ıslakken taradığınız zaman saçlarınız hemen zarar görür. Tarakla beraber saçlarınızı açtığınız zaman fazla güç kullandığınız da saçlar koparak veya kırılarak dökülürler. Bunun dışında çok fazla alkol ve sigara kullanımı saç dökülmesinde etkilidir.
 

Saç Dökülmesi Şampuanı


Saç dökülmesinin bir diğer nedeni ise kişinin kendi saç tipine göre şampuan ve saç kremi kullanmıyor oluşudur. Örneğin kuru saç tipli bir kişi yağlı saçlar için üretilmiş şampuanı kullanması saç diplerini kurutarak kuru olan saçı daha çok kurutarak dökülmesine sebep olur. Şampuanlar tek başlarına saç dökülmesini durduramazlar. Sadece saç dökülmesi önleyici bir şampuan kullanarak saç dökülmesinden kurtulmak yada bir şampuanın dökülen saçların yerine yenisini çıkarmasını beklemek hayalcilik olur. Fakat saç tipinize uygun içeriğinde saçları beslyen hammadeler barındıran şampuanlar saçları güçlendirip dökülmeyi yavaşlatacaktır.
 

Saç Dökülmesinin Nedenleri


saç dökülmesi nedenleri
Hipo ve Hipertroidisim: Saç döülmesi trioid disfonksiyonunun erken belirtilerinden birisi olabilir ve tedavi sonrası saç dökülmesi durur.
 
Polikistik Over Sendromu: Kadınların üreme çağında yaklaşık yüzde 10’nda görülebilen kalıtımsal bir yumurtalık hastalığıdır.
 
Hamileliğe Bağlı Hormonal Değişiklikler: Hamilelik sırasında geçici olan saç kaybı, sonrasında düzelir.
 
Menopoza Bağlı Hormonal Değişiklikler: Menopozun başlamasıyla saç dökülmeleri görülebilir ve menopoz sendromlarını düzelten ilaç tedavileriyle  dökülmeler de azalır ve yok olur. Menopoza giren kadınların yaklaşık yüzde 80’inde saçlarda incelme görülür.

Saç dökülmesi nedenleri başlıca nedenleri sırasıyla aşağıdaki gibidir.
1- Stres
2- Düzensiz beslenme,
3- Genetik nedenler
4- Sağlık problemleri
5- Kullandığımız şampuan saç kremi gibi ürünler
6- Saçlarımızı yıkadığımız sular

Saçları dökülmeye başlayan bir kişi ilk olarak kabahatı kullandığı şampuanda bulur. Şampuanın saçlarına iyi gelmediğini saçlaraını döktüğünü düşünür. Aslında şampuan saç dökülmesi nedenleri sıralamasında 5. sıradadır. Şampuana kadar diğer 4 neden iyi araştırılmalı ve düzeltilmeye çalışılmalıdır. Sadece şampuanı değiştirerek saç dökülmesini durduramayız. Tabiki saç dökülmesi önleyici şampuanlar saçları besleyip güçlendirip dökülmeyi yavaşlatacaktır.

Stres saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden birisidir. Herkes hayatının belli dönemlerinde aşırı strese maruz kalmıştır. Bazıalrımız çok stresli işlerde çalışmaktadır. Bazılarımızn ailevi nedenlere bağlı olarak çok stresli dönemlerimiz olmuştur. Uzun süreli strese maruz kalınması saç dökülmesinin sebeplerindendir.

Düzensiz beslenme saç dökülmesi nedenleri arasında ikinci sırada gelir. Bir çoğumuzun saç dökülmesi nedenleri arasında düzensiz beslenme gelmez bile. Fakat saçlarımızda bizim yediğimiz besinlerden beslenerek güç alır. Düzensiz ve sağlıksız beslenene bir kişininde saçları güçsüz olacaktır.

Genetik nedenler saç dökülmesi nedenelri arasında üçüncü sırada gelmektedir. Ebeveynlerimizin saçları erken yaşta döküldü ise bizim saçlarımızında erken yaşta dökülebilme olasılığı yüksektir.

Sağlık problemleri saç dökülmesi nedenleri arasında dördüncü sıradadır. Yaşadığımız sağlık problemelri saçlarımızın zayıflamasına ve hızlı dökülmesine neden olabilecek bir faktördür.

Ani Saç Dökülmeleri Neden Olur?
Bütün kadınlarını saçlarının dökülüp dökülmediğini hakkında belirli fikirleri vardır. Eğer iyi bir gözlemciyseniz saçlarınız taradığınız da daha fazla döküldüğünü göreceksiniz. Saçlarınız ıslakken büyük bir kuvvetle taradığınız da saçlarınız yoğun bir şekilde dökülmeye başlayacaktır. Eğer saçlarınız avuç avuç dökülüyorsa doktora başvurmanız gerekir. Bu gibi yoğun saç dökülmesinin nedenleri vardır. Troid rahatsızlıkları veya hormonal değişiklikler, anemi, kötü beslenme, stres, saçlarınıza yeterince hasar görmesi gibi birçok nedene başlanabilir. Ani saç dökülmesi daha çok stres ve kötü beslenmede ortaya çıkan bir sorundur. Bu gibi rahatsızlıklar da acilen doktora gidip tedaviye başlayarak saçlarınızın yeniden çıkması sağlanabilir.

Saç Dökülmesi Neden Gerçekleşir
Her saç tellerinin bir yaşam döngüsü vardır. Saç telleri 4-6 yıl arasında yaşar, sonra dinlenir ve dökülür. Saçların bu yaşam döngüsü normaldir ve günde 50-100 tel dökülmesi normal kabul edilir. Bu sayı daha fala oluyorsa, günlük hayatımızda saçı elle çektiğimizde elimize 3-5 adet saç teli geliyorsa bu durumu dikkate alınmalıdır. Saç dökülmesinin çeşitli nedenleri olabilir. Önemli olan erken tedavi olmaktır.
sac dökülmesi neden gerçeklesir


Saç Dökülmesine Neden Olan İlaçlar Nelerdir?
 
  • Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları
  • Kan yağları olan kolesterol ve lipid düşürücü ilaçlar
  • Kan inceltici olarak kullanılan ilaçlar
  • Gut ve trioit hastalıklarında kullanılan ilaçlar
  • Diüeretik ilaçlar, beto  blokerler ve antihipersantif ilaçlar
  • Çok fazla oranda A vitamini ilacı kullanımı
  • Diyet sırasında kullanılan ilaçlar
  • Duygu durumu etkileyecek olan ilaçlar
  • Oral kontraseptif ilaçların kullanımı
 

Saç Dökülmesi Tedavisi


Saç dökülmesini bir çok nedene bağlanması yanlış çünkü bunların dışında bide kalıtsal olarak saç dökülmeleri oluyor. Maalesef ülkemizde buna bağlı saç dökülmelerine çok rastlanıyor. Bu tarz saç dökülmeleri genellikle bölgesel saç ekimi tercih edilir.
Saç dökülmeleri yaş ile doğru orantılıdır. 40 yaşından sonra saç dökülmeye başlar. Bu durum 30 yaştan sonra da başlayabilir. Herşeyde olduğu gibi erken teşhis saç dökülmesinde de etkilidir ne kadar erken farkedilirse o kadar iyidir. Farkedildiği an dermatoloğa  görünmeli ve ihtiyaç durumunda önerilen tedavi yöntemleri kullanılmalıdır.
saç dökülmesi tedavisi


Saç Dökülmesi Ürünleri


Bir diğer neden ise doğru beslenme şeklinizdir. Örneğin çok fazla yağlı yiyecekler, asitli içecekler  tüketen bir kişinin saçları bu tarz beslenmeyen bir başka kişiye göre çok daha fazla dökülür. Bu yüzden hem vücut sağlığımız hem de saçlarımız için yiyip içtiğimiz ve soluduğumuz her şeye çok dikkat etmeli ve sağlıklı beslenmek için kendimizi alıştırmalıyız. Saç dökülmesi kişiye göre farklılık gösterir. 

Sağlıklı Saçlar İçin Nelere Özen Gösterilmeli

Günümüzde büyük problem haline gelen saç dökülmesi önlemek için saçların parlak ve canlı bir görünüm sağlamak için rutin alışkanlıklardan bazı düzenlemeler yapmak gerekir. Bunlar şöyle sıralanabilir:
-Bilinçsizce yapılan yemek programları uzak durmalısınız.
-Uyku düzensizliğine dikkat edinmelidir.
-Stresten uzak durulmalı.
-Vitamin eksikliği olmamalı.
-Meyve, sebze gibi yeme alışkanlığının olmaması
-Fast food alışkanlığından çıkıp sağlıklı yemekler tüketmelisiniz. 
Kategoriler Müşteri Hizmetleri Bizi Takip Edin E-Bülten Üyeliği
bankalar