Saç tipine uygun bakımlar

Saç tipine uygun bakımlar

Saç tipine uygun bakımlar

Saçların bakımı fiziksel olarak değil ruhen de etki etmektedir. Çünkü saçlarımız güzelliğimizin tamamlayıcısıdır. Ne kadar güzel olursak kendimizi o kadar iyi hissederiz. Bu nedenle saç bakımına özen göstermemiz gerekir. Bakım yaparken saçımızın tipini de göz ardı etmemeliyiz. Şu da bir gerçek ki saçınızın tipi ne olursa olsun dikkat etmeniz gereken bazı hususlar da vardır. Bunlar düzenli bir yaşam, sağlıklı beslenmek, doğru bakımdır. Bunların yanı sıra günlük hayatta yapılan bazı hatalar da vardır örneğin kıvırcık ve kabarık saç tipine sahip olan insanların banyodan çıktıklarında saçını havluya sürterek kurutmasıdır bu şekilde kurutulan saçlar daha çok elektriklenir ve kırılmaya ve daha çok kabarmaya yüz tutar. Diğer yapılan hata ise saçı banyodan çıkınca sıcak ve hızı olarak kurutmaktır bunun yerine düşük sıcaklıkta ve ağır ağır kurutulmalıdır.

3 farklı saç tipi vardır;

  • Normal saçlar
  • Kuru saçlar
  • Yağlı ve kepekli saçlar

Normal saç tipine göre bakım: Gereken bakım uygulandığı zaman ortaya çıkan sağlıklı dolgun saç tipidir. Bu tip saçlar kirlendiği zaman iyi bir şampuanla uygun bir şekilde yıkanmalıdır. Saçlarımızı yıkarken ilk olarak saçınıza uygun bir şampuan seçmelisiniz. Şampuanı direkt saçınıza dökmektense avcunuza gereken miktarda aldıktan sonra saçınıza uygulayınız. Saçınızdaki şampuanı uzun süre bekletmeyiniz. Saç diplerine dikkatli bir şekilde şampuanı uyguladıktan sonra saçlarınız iyice durulayınız. Suyun sıcaklığı aşırı soğuk ve sıcak seçmeyiniz. Kuruladığınız havlunun temiz olmasına özen gösteriniz. Sık sık makinesi kullanımından uzak durunuz. Saçlarınızı hafif kuruttuktan sonra tarayınız. Tarak seçerken de tarak dişlerinin sık olmamasına özen gösteriniz.

saç tipine uygun bakımlar

saç tipine uygun bakımlar

Kuru saç tipine göre bakım: Kırıkları olan ve ince saçlar kuru saç tipine girer. Yağ hücrelerinin yetersiz kalması bunun asıl nedenidir.  Bu saçlar zamanla elektriklenir saçınızdaki canlılığı ve parlaklığını alır. Saçlarınız cansız ve mat bir görünüm kazanır. Saçlarınız sertleşir ve iyice yıpranır. Bu tipteki saçlar sürekli yıkanmamalıdır. Kuru saçlara bakım yapmak için uygun saç kremi ve argan yağını kullanabilirsiniz. Groomed Argan yağı ve bu saç tipinde olanlar için ideal bir çözümdür.

Yağlı ve kepekli saç tipine göre bakım: Yağlı saçın sebebi çok fazla sebum üretimidir bunun yanında yağlı cilt yapısı da saçların yağlanmasına neden olur. Yağ bezleri saç köklerini tıkayıp saç dökülmesine ve kepeklenmeye kadar sebebiyet verebilir. Aşırı sebum üretimi sağlıksız beslenme alışkanlıklarında iklim değişiklikleri gibi nedenlerde görülebilir. Yağlı saçlardan kurtulmak için şampuan seçimimize de dikkat ediniz ve saçınızı ılık suyla yıkayınız. Mutlaka nemlendirici oranı düşük olan şampuanlar kullanınız. Saçların hızlı yağlanmasını önlemek için stresten ve aşırı heyecandan da uzak durunuz. Çok sık düzleştirici kullanımından da sakınınız. Çok sık saçınızı yıkamayınız çünkü bu durum sebum üretimini tetikleyen bir nedendir. Isısı yüksek maşa ve fön yapmaktan uzak durunuz.

www.naturakeratin.com.tr

İlgili mesajlar