Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri
Sağlıklı bir saç her kadını hayali olsa da bu o kadar kolay değildir. Bu yazıda artık saçlarınızın dökülmemesi için bir kaç öneride bulunmak istiyorum. Saç dökülmesinin bir çok nedeni olabilir. Bu yazımızda saç dökülmesinin olası nedenlerine yer verdik.

saç dökülmesinin sebepleri

saç dökülmesinin sebepleri

1. Kansızlık
Eğer saçınız dökülürken aynı zamanda yorgunluk ve zayıflık hissediyorsanız demir eksikliğiniz olabilir. Aile Doktorunuza görünün ve kansızlık olup olmadığını öğrenmek için kan testi yaptırın. İlacın yanında, pancar, ıspanak ve kırmızı meyveler de tüketmeniz faydalı olacaktır.
2. Genetik
Bazen basitçe görülse de ana sebeplerden biride genetik olmasıdır. Eğer aile içi böyle bir sorununuz var ise hemen bir uzmana başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer bu sorun aile içiyse geçmesi mümkündür. Erkenden bunu fark edip önlem alınırsa dökülme önlenebilir.
3. Stres
Stres dolu bir hayatın içindeyseniz saçlarınızın dökülmesi gayet normaldi. Ancak ufak tefek şeylere de stres yaptığınızda bu görülebilir. Eğer ki saçlarınız aşırı dökülüyor ise yaşamış olduğunuz son 6 ayı gözden geçirin. Sizi mutlu edebilecek şeyler yapın temiz havada yürüyün faydalı aktivitelerde bulunun küs ya da sinirli olduğunuz biriyi affedin. Kendinizi iyi hissedin hayatta sizde kıymetli ne olabilir ki?
4. Çok Az Proteinli Diyet
Bilerek ya da bilmeyerek protein almayı azaltan kadınlarda saç dökülmesi görülebilir. Günlük olarak en az 46 gram protein tüketmeniz gerekmektedir. Saçınızın sağlıklı olması için, ne yediğinize de dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

5. Az D Vitaminli ve Çok A Vitaminli Diyet
Yeni jenerasyon vitamin tüketimi konusunda takıntılı bir hale gelmiş durumda, ama ne demiş atalarımız azı karar çoğu zarar bu sözden yola çıkarak Fazlasıyla A vitamini tüketmenin saç dökülmesine sebep olduğu kanıtlandığı gibi az miktarda D vitamini tüketmek de aynı şekilde sonuçlanabiliyor. Kararınca tüketilmeli her şey .
6. Saçınızla İlgilenme Yönteminiz
Saçınıza nasıl davranıyorsanız o şekilde tepki alırsınız örn: sıkı topuzlar sıkı at kuyrukları saçınızın dökülmesine yol açar.
7. Kafa Derisiyle İlgili Sorunlar
En büyük sorunlardan bir tanesi kafa derisini soyulması yara olması hem canınızı yakar hem kötu bir görüntü ortaya koyar. Sık sık değiştirilen şampuanlar en büyük rolu oynarlar.

8. Saçlarda Keratin Eksikliği

Saç telimizin ana maddesi keratindir. Saçlara uygulanan boya, açıcı, fön, düzleştirici gibi ürünler saçları yıpratır. Bu sayede saçlarda keratin eksikliği gözlemlenir. Sağlıklı ve doğal bir saçta keratin oranı %100 iken aşırı yıpranmış hasarlı bir saçta bu oran %40 lara kadar düşebilir. Saçlardaki keratin eksikliği saçların dökülmesine ve kopmasına neden olur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için saçlara keratin yüklemesi yapılmalıdır. Natura keratin free plus saç botoxu ile saçlarınıza keratin yüklemesi yapabilirsiniz.

Yorum yap