17 Temmuz

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 10 Gıda

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 10 Gıda


Sağlıklı ve güzel saçlar söz konusu olduğunda, tükettiğimiz gıdalarda sağlıklı saç yapısı için çok önemlidir. 
Yapılan araştırmalara göre aşağıdaki gıdaları tüketmek sağlıklı saç derisi ve saç telleri oldukça önemli bir yere sahip.
Sizde Saçlarınızın güçsüz olduğunu düşünüyorsanız bugünden itibaren aşağıdaki gıdaları biraz daha fazla tüketmeye özen gösterin.
 
1. Somon
Kalp sağlığı içinde önemli olan somon en kaliteli Omega-3 kaynaklarındandır. Ayrıca kafa derisinin de yumuşak ve nemli kalmasını sağlayan somon saçlarınızın da canlı olmasını sağlıyor. Dolayısıyla bu maddenin eksikliğinde saçların mat ve cansız gözükmesine neden olur. Bunun yanı sıra somonda bulunan yüksek miktarda protein saçlarınızın güçlü olmasını sağlıyor.   

2. Ceviz
Eğer saçlarda dökülme varsa ve bu genetik değilse ceviz kabuklarını kaynayan suyun içine atıp 10 dakika kadar kaynattıktan sonra saçlarınızı yıkamak saç dökülmelerinizi durduracaktır. Saçlar parlaklığa kavuşacak ve yıpranmış saçlarınızı kuvvetlendirecektir. Ayrıca saçlar kepeklerden de arındırılarak daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

3. İstiridyeler
Saçlarınızın canlı ve parlak gözükmesini sağlayan istiridyeler saçlarınızı mat ve pürüzlü yapısından uzaklaştırır.
 
4. Patates
Patates maskesi yaparak saçlarınızdaki saç ve saç derinizi güçlendirerek saç dökülmelerini engelleyebilirsiniz. 1-2 tane patatesin kabuğun soyduktan sonra katı meyve sıkacağından sıkıp içerisine aloe vera jel ve 1 yemek kaşığı jeli karıştırarak saçlarınıza sürdükten 2 saat sonra yıkayabilir ve saçınızın güçlü ve dinç olmasını sağlayabilirsiniz.

5. Yumurta
Nem kaybeden saçlarınız zamanla kurur ve mat gözükür. Saçlara uygulanan yumurta ise saçın kaybettiği nemi tekrar kazanmasına yardımcı olur. Yumurtanın nemlendirme özelliği sayesinde saçlarınız kaybettiği nemi tekrar geri kazanır ve saçlarınızın pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz.
 
6.Ispanak
Ispanak saç köklerini güçlendirerek saçlarınızın dökülmesini önler ve saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Aynı zamanda ıspanak farklı doğal ürünlerle birlikte saç uzatma kürü olarakta kullanabilir.  
 
7. Mercimek
Lif bakımından oldukça zengin olan yeşil mercimek. Özellikle vücudunuzdan sağlığınıza zararlı olan maddelerin atılmasını sağlar. Aynı zamanda saçlarınızın da güçlenmesini ve dinç gözükmesini sağlar. 
 
8. Yoğurt
Saç dökülmesinin birçok sebebi olabileceği gibi vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı da dökülmelere neden olabilir. Bu nedenle bol bol yoğurt tüketimi ile saçlarınızın güçlü kalmasını sağlayabilirsiniz.
  
9. Yaban Mersini
Yaban mersinini kullanarak yapacağınız kürlerde saçlarınızın canlı ve parlak olmasını sağlayabilir ve saçlarınıza güç katabilirsiniz. 
  
10. Kümes Hayvanları

Saçlarınızın sağlıklı ve canlı gözükebilmesi için yeterli miktarda proteini saçlara kazandırmak gerekir. Bunun içinde kümes hayvanlarının önemi büyüktür.  
25 ms