Saç Bakımında Neleri Yanlış Yapıyoruz?

Saç Bakımında Neleri Yanlış Yapıyoruz?

Saç Bakımında Neleri Yanlış Yapıyoruz?

Sağlıklı saçlara sahip olmak için uygulamanız gereken bir kaç tüyo için bize kulak verin. Kullanılan saç tarağı ve şekillendiriciden saçınıza yaptığınız saç toplama şekline kadar, saç sağlığıyla ilgili özen göstermeniz gereken noktaları sizin için araştırdık.

sac-bakiminda-neleri-yanlis-yapiyoruz-2

sac-bakiminda-neleri-yanlis-yapiyoruz-2

Saçtaki şekil değiştirmeyi içindeki hidrojen (su) bağlarının yer değiştirmesi yapar. Saç esnekliği nemliyken artar. Saçlarınız kuruyken kendi boyunun %20’si oranında esner ve kırılma yaşar. bunun için saçlarınızı kuruyken taramamalısınız. Saçlarınız nemliyken %50 oranına kadar esneyebilir. Saçınıza nemliyken şekil vermelisiniz. Saçın en büyük nem kaynağı hidrojendir, bu nedenle saçınız yıkandıkça ihtiyacı olan nemi kazanır. Kazandığı nemi koruyabilmesi için saç kremi ve bakım kremlerinin kullanılması saç sağlığına faydalıdır.

 

Saçın ısıya karşı direnci zaman içinde azalır. Bu nedenle düzleştirici ve maşa gibi ısılı işlemlerin sık uygulanması (hafta 2-3 kere) durumunda saçlarınız hızla yıpranır ve kırılır. Sıcak uygulamalar sonucu saçınız olan nemi ve esnekliği kaybeder. Bunun sonucunda saç artık şekillendirme yapmadan doğal haliyle şekil verilemez hale gelir. Bu gibi durumların önüne geçmek için saçlarınızı fön ve düzleştiricinin zararlarından korumak için natura keratin durulanmayan saç spreyi kullanabilirsiniz.

Saçın uzama yönün aksine doğru taranarak saçın kabartılması yöntemi saçın dış yapısını oluşturan pul tabakanın dizilişinin tersi yönünde bir tarama gerçekleşir. Saç zaman içinden zarar görür.

Sık sık saç boyanması ve saç rengini zıt şekilde değiştirmek (siyah renkten sarıya dönmek, sarı saçı kızıl yapmak sonra siyah yapmak) yıpratıcı kimyasal kullanımı gerektirdiği için saçınıza zarar vermektedir. İdeal olan saçın kendi tonunda renkler kullanmak veya keskin renk değişimlerini uzun süreli aralıklarla yapmaktır. Saçlarında boya sebebiyle kuruluktan şikâyet eden kişilerin dip boya kullanmaları, saçın hepsini 4-6 ayda bir boyamaları önerilmektedir. Boyalı saçlarda saçın yüksek oranda nemi yok olmaktadır. Bunun için saç bakım maskelerinin haftada bir yada iki defa kullanılmasını öneriyoruz. Natura keratin besleyici ve onarıcı saç maskesi saçınıza mükemmel nemlendirme sağlar.

Eğer saçlarınızda çok fazla kuruluk ve yıpranma var ise daha etkili onarım gücü olan natura keratin free plus saç botox uygulaması yapılabilinir.

İlgili mesajlar